آموزشی

استفاده از PDA در پروسه های انبارداری و ارسال کالا

پاسخ فناوری امروز به نیازهای در حال رشد انبارداری، سیستم جامع مدیریت انبار (WMS) است که به سازمان یا شرکت‌ها کمک می‌کند تا کلیه امور و فرآیندهای مربوط به انبار را از لحظه ورود کالا تا زمان خروج از انبار کنترل و مدیریت کنند. یکی از مهمترین عناصر تسهیل بخش این فرآیند استفاده از PDA ها است.

دریافت وارسال بی نقص کالا، افزایش بازدهی را به ارمغان می آورد و در نتیجه به افزایش مشتریان و توسعه بازار کمک شایانی خواهد کرد. تصور کنید که شما محل دقیق تمام موارد موجودی کالاهای خود رو میدانید و یا وضعیت لحظه ای کالا از دریافت تا ارسال برای شما قابل مشاهده باشد. سرعت عمل برای تغییرات بازار غیر ممکن نیست. اینجا، جاییست که PDA ها وارد می شوند.
پروسه های انبارداری توسط PDA به این صورت انجام می پذیرد.
در زمان ورود کالا به انبار. لیست کالاهای دریافتی برای سوپرواریزها توسط PDA قابل بررسی می باشد. بعد از اطمینان از وضعیت سلامت تمام کالاها، از PDA برای اسکن آنها استفاده می شود. نوع محصولات و تعداد آنها با استفاده از سیستم مدیریت مکانیزه انبار (WMS) با لیست درخواست کنترل خواهد شد. در صورت وجود هرگونه مغایرت اطلاعات چک شده توسط دستگاه با لیست کالا، باید از پذیرفتن کالا خودداری شود.
این اطلاعات به صورت ریموت به سرور انبار انتقال می یابد و زمانی که کالا به انبار منتقل شد، اپوراتورها بارکد ها را اسکن و از محل جایگیری کالا در انبار مطلع خواهند شد، سپس کالا آماده انتقال به محل مشخص شده خواهد بود. محل صحیح هر بسته با اسکن قفسه و همچنین بارکد بسته مشخص خواهد شد و این عملکرد زمانی مجاز خواهد بود که PDA مکان و نوع بسته تایید کند. PDA هر بسته و مکان قرار گیری آن را در سیستم ثبت می کند و در صورت قرارگیری کالا در مکان اشتباه اخطار خواهد داد.
زمانی که سفارش کالا به انبار ارسال می شود، سیستم مدیریت انبار درخواست را بر اساس پراکندگی کالا، تاریخ انقضاء و عوامل دیگر تقسیم و نزدیکترین مسیر را به کاربران انبار پیشنهاد می دهد. کاربران انبار بر روی PDA های خود فهرست های مختلف از کالا را برای بارگیری کالا دریافت خواهند کرد و برای تایید کالای انتخابی بارکد آن را اسکن خواهند کرد. زمانی که تمام کالاهای مربوط به یک سفارش از قفسه های انبار برداشته شدند، به بخش بسته بندی ارسال خواهند شد. دراین مرحله بارکد کالاها یک به یک اسکن ومشتری نهایی هر بسته توسط pda مشخص خواهد شد. درنهایت کالاها بسته بندی می شوند و بر روی کارتن کالا برچسبی حاوی اطلاعات ارسال نصب خواهد شد. در این مرحله کالا اماده ارسال است
بسته ها به طرق مختلف به مراکز توزیع ارسال میشوند. در این مراکز بارکد بسته ها اسکن خواهد شد تا اطلاعات مربوط به موقعیت و تغییرات بروزرسانی شوند. این اطلاعات در لحظه به سرور ها انتقال می یابد و مشتریان از محل قرارگیری کالا در پروسه انتقال مطلع خواهند شد.
در انتها بسته به مشتری تحویل خواهد شد و مسئول تحویل بارکد بسته را جهت ثبت رسید اسکن خواهد کرد و امضای مشتری را روی PDA خواهد گرفت.

تمامی اطلاعات پروسه ورود به انبار تا تحویل کالا به مشتری در سیستم قابل دسترسی خواهد بود

PDA ها از مهمترین عناصر در فرآیندهای لجستیک هستند

از مزایای استفاده از PDA ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد

  • مدیریت آسان
  • انعطاف پذیری
  • دسترسی به اطلاعات درهر زمان
  • مدیریت دقیق موجودی
  • رهگیری دقیق سفارشات
  • بهبود بازدهی و دقت

دیدگاهتان را بنویسید