PDA چیست ؟

اين دستگاه با نامهاي Hand Held، Mobile Computer، Data Collector  نيز در ايران مشهورند و در واقع کامپیوترهايی قابل حمل و کوچک با صفحات لمسی هستند که با استانداردهایی بسیار خاص به ویژه در بخش بدنه از لحاظ مقاومت در مقابل ضربه ، سقوط ، پاشش آب و… تولید می شوند و نیز قابلیت افزوده شدن امکاناتي نظير اسکنر بارکد یک و دو بعدی ، قرائتگر RFID ، شبکه بيسيم ، شبکه GSM ، GPS ، و دوربين را دارا می باشند.

موارد استفاده PDA :

به طور کلی می توان در هر جایی که نیاز به جمع آوری و پردازش اطلاعات به صورت مکانیزه باشد، از این دستگاه استفاده نمود.  از جمله کاربردهای این دستگاه ها می توان در زمينه های فروش مویرگی، ردیابی سیستم پخش مویرگی، انبارداري ، انبار گردانی ، مدیریت موجودی، اتوماسيون فروش ، آمارگيري ، رهگیری محصول، بسته یا مدارک، بازرسی ، خدمات پس از فروش و بسیاری از حوزه های دیگر نام برد .

مزایای استفاده از PDA :

با استفاده از PDA می توانیم سرعت و دقت کار واحدهای هر سازمان را افزایش داده و درصد اشتباهات و مغایرات را کاهش دهیم که باعث صرفه جویی قابل ملاحظه ای در زمان و هزینه های عملیاتی خواهد شد.

در حال حاضر اکثر واحدهای صنعتی، تولیدی، بازرگانی و خدماتی با استفاده از نرم افزارهای کاربردی در محیط کامپیوتر و بانکهای اطلاعاتی کارامد ، مجموعه فرایندهای عملیاتی دفاتر ستادی خود را مکانیزه نموده اند لیکن بخشهای در حال حرکت این سازمانها غالبا با استفاده از روشهای دستی فعالیت خود را به انجام رسانده و نتایج آن را بر روی فرم ها و گزارشات مختلف به دفاتر ستادی منتقل    می نمایند . به منظور پاسخگویی به این نیاز ، شرکت پیشتازان توسعه به عنوان تخصصی ترین مرکز فروش و خدمات پس از فروش و نماینده انحصاری پی دی ای صنعتی در ایران با ارائه راه کارهای جامع ، علمی و نوین مبتنی بر تکنولوژی های مدرن، افزایش سرعت عمل، کاهش خطای انسانی و تسهیل فرآیندها را برای مشتریان خود به ارمغان می آورد.

کاربرد PDA در مدیریت درمان بیماران :

به هنگام بستری شدن بیماران در مراکز درمانی اتیکت بارکدی در قسمت پذیرش، چاپ و بصورت مچ بند به مچ بیمار الصاق می گردد تا امکان شناسایی و ردیابی بیمار را در واحدهای مختلف درمانی فراهم سازد. بدین ترتیب کلیه خدمات درمانی قابل ارائه به بیمار پس از اسکن بارکد وی توسط پی دی ای ثبت و بصورت آنلاین از طریق شبکه بی سیم در پرونده الکترونیکی بیمار ذخیره می شود.

پزشکان نیز می توانند با استفاده از همین دستگاه پی دی ای ، تشخیص پزشکی و تجویزهای دارویی برای بیمار را در سیستم ثبت و سایر خدماتی را که باید در اختیار بیمار قرار گیرد مدیریت و کنترل نمایند. افزایش دقت و سرعت در فرایندهای درمانی، دسترسی سریع به پرونده کامل بیمار، کنترل عملکرد مسئولین پزشکی، اخذ گزارشات مختلف مدیریتی، مانیتورینگ اطلاعات بصورت آنلاین، بهبود خدمات و … از جمله مزایای  بکارگیری این سیستم در مراکز درمانی به شمار می رود. از دیگر مزایای استفاده از PDA در مدیریت درمان بیماران به موارد زیر می توان اشاره کرد :

 1. افزایش سرعت در ترخیص بیماران
 2. کنترل ساعتهای کارکرد پرسنل
 3. تصحیح و بهینه سازی نظام دستی
 4. افزایش نظارت مدیریت و مسئولین در قسمتهای مختلف
 5. کنترل امور حسابداری بیماران به تفکیک مراکز هزینه
 6. جلوگیری از تصحیح و اعمال نظر در اطلاعات ثبت شده قبلی با کنترل زمانی (مدیر سیستم)
 7. افزایش نظم و ترتیب در اطلاعات و مدارک پزشکی به صورت الکترونیک

کاربرد PDA در کنتور خوانی آب و برق و گاز :

در سیستم کنتورخوانی ابتدا اطلاعات مربوط به مشترک به صورت بارکد ( که علاوه بر بارکد شامل شماره اشتراک جهت استفاده در موارد ضروری می باشد) از روی کنتورهای مشترکین توسط دستگاه پی دی ای اسکن شده تا مشخصات مشترک روی صفحه دستگاه ظاهر شود. سپس کنتورخوان عدد کارکرد کنتور را با استفاده از صفحه کلید دستگاه وارد آن می کند. این امکان وجود خواهد داشت تا میزان مصرف عرف برای نرم افزار تعریف شود تا در صورت اشتباه وارد کردن مصرف فعلی توسط کنتورخوان ، نرم افزار پیغام خطا داده و از این عمل جلوگیری کند. همچنین با اسکن کردن بارکد کنتور ، تاریخ و زمان حضور کنتور خوان نیز ثبت خواهد شد و بدین وسیله کنترل لازم بر عملکرد و توقف بین مراحل متوالی کنتورخوانی ثبت خواهد شد. به علاوه آنکه با این سیستم کنتورخوان ملزم خواهد شد تا برای اسکن بارکد مراجعه حضوری در محل داشته باشد و بدین ترتیب از ثبت اطلاعات بدون مراجعه به محل جلوگیری می شود.

پس از تخلیه نتایج کنتور خوانی و خطاهای ثبت شده در نرم افزار امکانات گزارش گیری متنوعی وجود خواهد داشت.

در انتهای هر سیکل نتایج کنتورخوانی به فایل قابل تزریق به بانک اطلاعاتی سیستم مرکزی تبدیل می شود. در ضمن نتایج کنتورخوانی و تمام خطاهای ثبت شده در انتهای هر سیکل به نسخه پشتیبانی اضافه خواهد شد و هر زمان در صورت نیاز از سیکلهای گذشته نیز می توان گزارش گیری نمود.

کاربرد PDA در انبار :

عملیات ورود و خروج کالا ، چیدمان نظام مند کالا در قفسه و از همه مهمتر انبارگردانی اموری است که به صورت روزمره و یا دوره ای در انبار انجام می شود و با استفاده از دستگاه پی دی ای علاوه بر حذف کاغذ و قلم ، در هر لحظه و یا هر زمان که نیاز به اطلاعات و موجودی انبار باشد به راحتی امکان دسترسی به آنها وجود دارد و زمان عملیات انبارگردانی و نیز درصد خطاهای انسانی را به طرز قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

کاربرد PDA در نمایشگاه مبلمان :

از آنجایی که در مراکز فروش مبلمان و وسایل مشابه آن همانند تخت و کمد و … با توجه به سطح وسیع فروشگاه نمونه های از این وسایل با رنگ بندی های مختلف وجود دارد، جهت سهولت و سرعت بخشی در تهیه فاکتور، فروشنده به همراه یک دستگاه پی دی ای و نرم افزار مربوطه با انتخاب بارکد محصول از جانب مشتری و انتخاب جزئیات کالا و همچنین با توجه به موجودی کالا ثبت سفارش کرده و در نهایت اطلاعات جمع آوری شده را جهت صدور فاکتور نهایی به صندوق ارسال می کند .

کاربرد PDA در پخش و توزیع محصولات :

فروش گرم

در این راهکار یک دستگاه پی دی ای در اختیار هریک از عوامل پخش جهت ثبت داده های مربوط به عملیات فروش کالا، به هنگام مراجعه به محل مشتریان قرار می گیرد. فرد با استفاده از دستگاه پی دی ای ، بارکد محصولات درخواستی را به همراه تعداد آن ثبت کرده و همچنین با ثبت اطلاعات مشتری اقدام به صدور فاکتور توسط پرینتر سیار (Mobile Printer) می کند.

فروش سرد

ویزیتور به دستگاه پی دی ای تجهیز شده تا بدین ترتیب دسترسی او به اطلاعات سازمان قطع نشود و همچنین امکان کنترل ویزیتور توسط مدیران فروش فراهم گردد. مشتريان تعريف شده براي هر ويزيتور،  بر اساس مسيرهاي بهينه دسته بندي مي شوند و هر مسير به يك محدوده از زمان كاري اختصاص می یابد . به اين ترتيب ويزيتور طبق برنامه تعريف شده توسط سازمان به ويزيت مي پردازد. در مورد كنترل دقيق ويزيتور با توجه به زمان ويزيت هر مشتري و مشخص شدن مسير طي شده و كسب اطمينان از حضور فيزيكي ويزيتور نزد مشتري، دو روش رايج وجود دارد که یکی استفاده از GPS (مکان یاب) جهت ثبت مکانهای ویزیت شده می باشد و دیگری راهکار RFID است که بدین منظور برای برچسب RFID در فروشگاههای هر یک از مشتریان نصب می شود و عامل پخش در مراجعه به محل مشتری می بایست آن برچسب را قرائت و سایر اطلاعات مربوط به فرایند فروش یا پیش فروش کالا را با اسکن بارکد کالا ویا از طریق صفحه کلید وارد دستگاه نماید.

از دیگر مزایای استفاده از PDA در زمینه پخش می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. دسترسی به اطلاعات تکمیلی مشتریان توسط عاملین فروش از طریق  PDA( اطلاعاتی از قبیل تاریخ آخرین فاکتور مشتری –مبلغ آخرین فاکتور-میزان بدهی مشتری و…)
 2. کاهش خطای انسانی در انجام محاسبات و تحویل کالاها
 3. توانایی اعمال سقف مبلغ برای فاکتور های فروش(میزان این سقف ( حد پایین و حد بالا ) براساس اطلاعات گذشته مشتری و
 4. سیاست های مربوط به فروش اعمال می گردد)
 5. اعمال قوانین برای نحوه تسویه حساب با مشتری (با توجه به اطلاعات گذشته مشتری و قوانین اعمالی از سوی شرکت برای
 6. میزان نقد – مبلغ چک – تاریخ چک-مانده حساب و…)
 7. انتقال سریع اطلاعات به سیستم مرکزی و …

کاربرد PDA در مراکز آمار  :

از جمله کاربرد این دستگاه می توان جهت جمع آوری اطلاعات آماری از واحدهای صنعتی و مصرف حاملهای انرژی و پرورش قارچ خوراکی و دامداری و … نام برد. همچنین جهت آمارگیری در خصوص نفوس و مسکن با توجه به قابلیت اسکن دستگاه می توان با ثبت شماره بارکد روی کارت ملی یکی از اعضای خانواده و یا بارکد کنتور و یا شماره پیگیری آن به ثبت کامل اطلاعات خانواده اقدام کرد که از این طریق درصد اطمینان جهت مراجعه به منازل نیز بیشتر خواهد بود . استفاده از این شیوه به جای فرمهای کاغذی و قلم علاوه بر افزایش سرعت عمل و دقت، باعث جلوگیری از مصرف کاغذ گشته که در نتیجه مشکلات مربوط به خستگی،  فراموشی و انتقال به کامپیوتر توسط اپراتور را نخواهد داشت و همچنین با ثبت اطلاعات مورد نیاز در دستگاه می توان در لحظه آنها را به مرکز ارسال نمود.

کاربرد PDA در شرکتهای خودروسازی و قطعات :

در شرکتهای خودرو سازی در قسمتهای مختلف از جمله تولید و ردیابی در کلیه قسمتهای بدنه، رنگ ، مونتاژ، روتوش و انبار، این دستگاه قابل استفاده خواهد بود. در این سیستم کلیه عملیات کنترلی، انجام چک لیستهای مربوطه و تهیه گزارشهای لازم با استفاده از پی دی ای امکان پذیر است که علاوه بر مکانیزه کردن سیستم گزارش گیری، به لحظه بودن اطلاعات ، سرعت کار و صحت اطلاعات تامین می گردد.

کاربرد PDA در صنعت هتلداری :

از جمله کاربرد پی دی ای در این بخش می توان در قسمت خانه داری اشاره کرد. به این ترتیب که اتاقدار با در دست داشتن پی دی ای و چک لیستی که به صورت نرم افزار در دستگاه می باشد شروع به چک کردن موارد انجام شده از جمله نظافت اتاق، تعویض و یا تامین کالای اتاق مسافر می کند و با اتصال این نرم افزار با انبار، با استفاده از هر کالا موجودی انبار کاهش می یابد. همچنین همه اطلاعات ثبت شده در سیستم به مدیر داخلی ارسال می شود.

کاربرد PDA در بازرسی و نظارت :

یکی از کاربردهای مهم پی دی ای در حوزه بازرسی و نظارت است، بدین شکل که بازرسان سازمان های بازرسی  با استفاده از امکانات پی دی ای همچون اسکنر بارکد دوبعدی و دوربین در هنگام بازرسی می توانند نسبت به جمع آوری مستندات و تنظیم پرونده دیجیتال بازرسی اقدام نموده و اطلاعات مذکور را از طریق GPRS به مرکز ارسال نمایند، سازمان نیز می تواند با استفاده از مکان یاب          ماهواره ای ( GPS ) دستگاه های پی دی ای، نسبت به رصد فعالیت های بازرسان و مکان بازرسی اقدام نموده و بدین شکل روند سریع تر و سازمان یافته تری در حوزه بازرسی و نظارت شکل می یابد، در عین حال امکان ثبت اطلاعات به شکل منسجم و لحظه ای نیز فراهم می گردد.

ثبت سفارش در فروشگاه :

در برخی از فروشگاه ها همچون فروشگاه های لوازم خانگی ، مبلمان ، بلوریجات و کالای لوکس ، با توجه به عدم امکان ارائه کالا به مشتریان در محیط فروشگاه ، فروشندگان با استفاده از پی دی ای نسبت به ثبت سفارشات به صورت الکترونیکی در محیط فروشگاه اقدام نموده و سفارشات در لحظه توسط شبکه بی سیم به انبار و سیستم صندوق انتقال پیدا می کند، تا مشتریان با مراجعه به صندوق و تسویه وجه فاکتور ، کالا را از انبار دریافت نمایند.

کنترل قیمت :

در فروشگاه های بزرگ یکی از معضلات عمده ، تغییرات مکرر قیمت و کنترل و تعویض برچسب های قیمت قفسه است ، با استفاده از امکانات پی دی ای همچون شبکه بی سیم و اسکنر بارکد مسئولین فروشگاه می توانند با خواندن بارکد کالاها و بازخوانی قیمت جدید و شرح کالا ، نسبت به کنترل برچسب های قیمت اقدام نموده در صورت نیاز به تغییر برچسب با استفاده از موبایل پرینتر نسبت به چاپ برچسب جدید اقدام نمایند.

مدیریت خدمات :

یکی از کاربردهای اصلی پی دی ای در زمینه مدیریت خدمات می باشد که می توان در این حوزه مدیریت خدمات پس از فروش ، مدیریت تعمیر و نگهداری ناوگان هوایی ، ریلی و دریایی ، کنترل تاسیسات ، مدیریت خدمات مالی ، آموزشی ، انتظامی می توان نام برد.

کاربرد PDA در پارکینگ:

مسئولین پارکینگ با در دست داشتن PDA و یک موبایل پرینتر می توانند قبض پارکینگ را صادر نموده و با استفاده از چاپگر سیار آن را چاپ و به مشتری تحویل دهند، متصدی پارکینگ در هنگام خروج، با استفاده از بارکد اسکنر ، بارکد چاپ شده روی قبض مشتری را قرائت کرده و وجه را دریافت می نماید.

این راهکار باعث می شود تا زمان صرف شده برای نوشتن قبض پارکینگ و خطاهای انسانی و مشکلات مربوط به دست خط نا مناسب کاهش یابد، همچنین با استفاده از GPRS اطلاعات به مرکز می رود و مدیر مربوطه می تواند به آنها به صورت لحظه ای دسترسی یابد. همچنین وی می تواند در هر لحظه از تعداد و مکان فضاهای خالی پارکینگ مطلع شود.

کاربرد PDA در صدور بلیط:

این راهکار را می توان در مورد صدور و کنترل بلیطهای هواپیما، قطار، سینما و … به کاربرد. در این روش مسئول مربوطه با در دست داشتن یک PDA و یک موبایل پرینتر با استفاده از شبکه Wifi یا GPRS ، صندلی های در دسترس را به صورت آنلاین از مرکز بازخوانی نموده و نشان می دهد، صندلی را انتخاب و بلیط را صادر می نماید.

همچنین کنترل بلیط ها نیز به همان صورت با استفاده از GPRS صورت خواهد گرفت. فرد با استفاده از اسکنر، بارکد چاپ شده روی بلیط را خوانده و به اطلاعات مشتری دسترسی پیدا کرده و می تواند از صحت و اصل بودن بلیط اطمینان حاصل نماید.

این راهکار در کاهش زمان این فرآیند و هزینه های عملیاتی تاثیر بسزایی دارد.

کاربرد PDA در رابطه به قانون/ پلیس:

ماموران می توانند به جای استفاده از کاغذ برای نوشتن گزارش از یک شکایت یا تصادف و …، از PDA استفاده کنند. این کار باعث کاهش زمان صرف شده برای تایپ دوباره گزارش و یا پر کردن آن در محل حادثه می شود. در نتیجه ماموران پلیس در مواقع اظطرار در پایگاههای خود به موقع حاضر خواهند شد و مرکز با کمبود نیرو در زمان وقوع حوادث و بحرانها مواجه نمی شود. همچنین استفاده از PDA ها، ترافیکهای رادیویی جهت تماس مامورین با مرکز را کاهش می دهد، زیرا آنان با استفاده از شبکه GPRS اطلاعات مورد نیاز خود را از مرکز دریافت خواهند کرد.

از دیگر کاربردهای PDA در رابطه با امور پلیس:

1- جستجو و مشاهده قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی، جزایی و …

2- صدور و چاپ جریمه برای وسایل نقلیه ( با استفاده از موبایل پرینتر )

3- امکان رهیابی مامورین توسط مرکز با استفاده از GPS

4- جستجو و مشاهده سوابق مربوط به مجرمان و افراد مختلف ( با استفاده از قرائت بارکد روی کارت شناسایی افراد توسط اسکنر بارکد )

5- امکان جمع آوری اطلاعات تصویری از صحنه جرم ( با استفاده از دوربین ) و ارسال آن به مرکز

6- امکان ارتباط موثرتر و بیشتر مامورین با یکدیگر ور درخواستهای نیروهای کمکی و پشتیبان موثرتر و سریعتر

7- عکس العمل سریعتر و آگاهانه تر در محیط های خطرناک

8- امکان کنترل پلاک ماشینها، کارتهای شناسایی، جواز اسلحه و ….

کاربرد PDA در مدیریت بارهای مسافرین:

یکی دیگر از کاربردهای PDA در مورد هتلهای بزرگی است که بیش از 500 اتاق دارند و به دنبال اتوماسیون و مدیریت فرآیند مربوط به بار و چمدان های مسافرین هستند، تا بتوانند خدمات خود را با کمترین هزینه عملیاتی، بهینه کنند. با استفاده از این راهکار مسئولین مربوطه می توانند با قرائت بارکد چاپ شده روی لیبل هر چمدان، اطلاعات مربوط به صاحبین آن و شماره اتاق آنها را دریافت نماید. همچنین با استفاده از شبکه wifi یا GPRS اطلاعات مربوط به بارها به مرکز فرستاده می شوند و در نتیجه امکان ردیابی بارها در هر کدام از مراحل ورود و یا خروج مسافرین، در تمامی هتل میسر خواهد شد.

استفاده از PDA در این فرآیند به افزایش سرعت در خدمات دهی به مسافرین، کاهش هزینه های عملیاتی و هزینه های ناشی از گم شدن بار کمک خواهد کرد.

کاربرد PDA در دریافت و تحویل بار:

با استفاده از PDA در این حوزه می توان، موقعیت هر ماشین حمل را به صورت لحظه ای ردیابی کرد و همچنین رانندگان می توانند بهترین      ( کوتاهترین ) مسیر را انتخاب کنند و نیز اطلاعات مقصد را از مرکز دریافت و روی PDA مشاهده نماید. با استفاده از این راهکار می توان مسیر بسته ها را پیگیری نمود که در چه مرحله ای هستند، همچنین توقف رانندگان قابل ردیابی است.

استفاده از این دستگاه در این حوزه باعث افزایش سرعت، بهبود خدمات مربوط به مشتریان و کاهش هزینه های عملیاتی خواهد شد.